Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Dosar CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Dosar CEDO

Buna seara .
Am apelat la acest site in speranta ca cineva ma poate indruma sau de ce nu ajuta .
Bunicii mei au trimis un dosar la CEDO in urma cu aproximativ 10 ani . Este vorba de 3 hectare de pamant luate de statul Roman din centrul orasului Focsani . Noi nu am primit absolut nici o informatie cu starea dosarului daca a fost luat in vedere sau daca el va fi inaintat la inalta curte. Avem o multime de acte dar nu stim ce sa facem si cum sa procedam . Asta nu ar fi o problema , problema este ca nu avem o situatie financiara buna sa putem sa angajam un avocat bun sa ne reprezinte , sa poata face ceva pentru noi . Pe cele 3 hectare de pamant din centrul orasului Focsani ne-au fost oferite 9 hectare de pamant arabil in afara judetului ceea ce demonstreaza intr-o mare parte ca cele 3 hectare ne apartin .

Va multumesc anticipat !
Va rog dati-ne un sfat , o indrumare .

andreigrigoriu, moderator
Stimat forumist,

Curtea Europeană a Drepturlor Omului, în cazuri obișnuite, nu analizează extrem de rapid pricinile, mai ales atunci când corespondența cu părțile s-a prelungit.

Totuși, dacă după trecerea a 6 luni - un an de la ultima corespundență cu CEDO nu ați primit un răspuns negativ - inadmisibilitate în principiu - puteți avea speranța admiterii în principiu, măcar pe un capăt al cererii dvs.

Vă veți da seama de respectiva admitere în principiu, deoarece în acest moment veți fi înștiințați anume de CEDO în legătură cuaceasta, iar cererea dvs va fi comunicată Guvernului, procedura devenind publică. Veți mai primi anumite înscrisuri de la Curte, respectiv Expunerea Faptelor - Statements of Facts, precum și Întrebărle puse părților - Questions to the Parties. În acel moment, procedura va deveni contradictorie - Guvernul fiind înștiințat despre cauză, iar limbile în care se va desfășura procedura vor fi limbile oficiale ale Curții, respectiv franceza sau engleza.

Deci, până atunci, dacă ne aveți lucruri noi de arătat Curții, presupunând că toate probele au fost deja depuse, nu aveți nimic de făcut, decât să așteptați și să urmăriți adresele CEDO.

Pe de altă parte, imediat cum veți primi documentele sus-amintite, va trebui să depuneți diligențe maxime în susținerea cererii, fiind, de altfel, obligatoriu să angajați și un avocat vorbitoral limbilor franceză și engleză, și, bineînțeles, cu experiență îmn astfel de cauze.

Succes, deci.

Cu stimă.

P.S.
În calitate de moderator, vă rog să aveți în vedere că Forumul Avocatnet nu este o bursă a litigiilor, reclama fiind interzisă de regulament. Veți putea, dacă doriți, să contactați un avocat, inclusiv din regiunea dvs, folosind criteriile de căutare disponibile la navigarea în secțiunea ,,Consultanți,,.

Vă mulțumesc.